Пільги для бізнесу продовжено до завершення карантину!

Все, що потрібно знати бухгалтеру для того щоб вчасно та корректно сплатити податки та збори
Відповісти
Juliya
Повідомлень: 51
З нами з: 24 червня 2019, 17:31

Пільги для бізнесу продовжено до завершення карантину!

Повідомлення Juliya » 01 червня 2020, 17:17

Президент підписав Закон від 13.05.2020 р. №591 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)". Закон набрав чинності з 29.05.2020 р.

Мораторій на податкові перевірки подовжено

Мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок подовжили по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Проте такий мораторій не поширюватиметься на винятки:
 • документальні позапланові податкові перевірки з підстав, визначених пп. 78.1.8 ПКУ. Йдеться про документальні перевірки, які проводяться для відшкодування ПДВ;
 • фактичні перевірки щодо порушення вимог законодавства в частині: обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального та спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених пп. 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 ПКУ.
Оновили норму щодо перенесених у зв’язку з карантином податкових перевірок. Якщо перевірки планові, то нові строки їх проведення податківці мають внести до реєстру на сайті ДПСУ протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину. Якщо перевірка була розпочата до 18 березня 2020 року та не була завершеною, вона зупиняється по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину. По цю ж дату припиняється і перебіг строків давності, передбачених статтею 102 ПКУ. Строки проведення камеральної перевірки залишились без змін. Тобто камеральна перевірка податкової декларації (крім декларації з ПДВ) за звітні (податкові) періоди березень – травень 2020 року або уточнюючих розрахунків (крім уточнюючих розрахунків з ПДВ), що були подані платниками податків протягом березня – травня 2020 року, може бути проведена лише протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, – за днем їх фактичного подання.

Мораторій на перевірки з ЄСВ подовжено

Мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ на період тепер встановлено з 18 березня по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину. На той самий строк зупиняються і перевірки з ЄСВ, які були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними до початку мораторію.

Мораторій на податкові штрафи та штрафи з ЄСВ теж подовжено

Щодо штрафів з ЄСВ, то вони не будуть застосовуватись за такі порушення, вчинені у період з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину:
 • несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
 • неповна сплата або несвоєчасна сплата суми ЄСВ одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
 • несвоєчасне подання звітності, передбаченої Законом про ЄСВ, до податкових органів.
Подовжено і ненарахування пені за недоплату з ЄСВ (пеня, нарахована за цей період, підлягає скасуванню).

Щодо податкових штрафів, то вони не будуть застосовуватись за порушення норм ПКУ, вчинені протягом періоду з 1 березня по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину. Крім санкцій за:
 • порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема, страхування додаткової пенсії;
 • відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
 • порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати.
Протягом цього ж періоду платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Несплата самозайнятими особами ЄСВ продовжується

Самозайнятим особам (а саме ФОП та особам, які здійснюють незалежну профдіяльність), дозволяється не платити за себе ЄСВ за березень, квітень і травень 2020 р. Таким особам зберігатиметься страховий стаж, але тільки щодо пенсійного страхування. Вважатиметься, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких місяців.

Роботодавці сплачуватимуть ЄСВ за своїх працівників, як і раніше.

Строки оскарження податкових рішень

Згідно з оновленою редакцією п. 52-8 підр. 10 розд. ХХ ПКУ на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, зупиняється перебіг строків, встановлених:
 • статтею 56 ПКУ (в частині процедури адміністративного оскарження) щодо скарг платників податків (крім скарг щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ та/або з від’ємного значення з ПДВ), що надійшли (надійдуть) по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, та/або які не розглянуті станом на 18 березня 2020 року. Таке зупинення не породжує будь-яких наслідків, передбачених статтею 56 ПКУ;
 • статтями 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі;
 • статтями 73 і 78 ПКУ щодо надання платниками податків відповідей на запити контролюючих органів (крім запитів контролюючих органів щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ та/або з від’ємного значення з ПДВ), що надійшли (надійдуть) платникам податків по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
З першого календарного дня місяця, наступного за місяцем, в якому завершується дія карантину, перебіг строків, які зупинялися відповідно до цього пункту, продовжується з урахуванням часу, що минув до такого зупинення.

Отже, щодо від'ємного значення ПДВ розгляд скарг і запитів податківці продовжують так, ніби карантину і немає. Щодо решти скарг, запитів та ІПК – треба буде почекати завершення місяця, у якому закінчиться карантин.

Може бути зменшено розмір плати за землю та за нерухомість

Місцевим радам надано право переглядати ставку плати за землю та/або податку на нерухоме майно щодо об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. Переглядати можна буде лише у бік зменшення. Хоча це не є обов’язком, тому зменшувати цю ставку чи ні, кожна місцева рада вирішуватиме самостійно.

Неоподатковані допомоги під час карантину

Законом № 591 віднесено до неоподаткованих ПДФО (змінами до підрозділу І розділу ХХ ПКУ):
 • доплати до заробітної плати, призначені з 1 по 31 травня та з 1 по 30 червня 2020 року медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, які безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів із запобігання поширенню COVID-19;
 • допомогу по частковому безробіттю на період карантину, на період з 2 квітня 2020 року. Таку допомогу окремо звільнили і від сплати військового збору (пп. 1.10 п. 16-1 підр. 10 розд. ХХ ПКУ).
ЄСВ на суму допомоги по частковому безробіттю, як вже пояснили податківці, не нараховується.

Податкові векселі на пальне

Терміни погашення податкових векселів, виданих відповідно до п. 229.8 ПКУ, виробниками або імпортерами палива для реактивних двигунів (коди згідно з УКТ ЗЕД 2710 12 70 00, 2710 19 21 00) та/або бензинів авіаційних (код згідно з УКТ ЗЕД 2710 12 31 00), подовжено. До цього передбачалося, що ті векселі, погашення яких припадає на період з 1 березня по 31 травня 2020 року, можуть бути погашені до 15 серпня 2020 року (включно).

Тепер першим абзацом п. 29-2 підр. 5 розд. ХХ ПКУ передбачається, що векселі зі строком погашення по 30 червня 2020 року погашатимуться по дев’яностий календарний день з дня відновлення прийняття та відправлення повітряних суден, що виконують пасажирські перевезення в Україні. Аналогічно подовжують й інші терміни, зазначені в цьому пункті.

Відповісти