Звільнення від ПДВ постачання ліків та медвиробів

Все, що потрібно знати бухгалтеру для того щоб вчасно та корректно сплатити податки та збори
Відповісти
Juliya
Повідомлень: 84
З нами з: 24 червня 2019, 17:31

Звільнення від ПДВ постачання ліків та медвиробів

Повідомлення Juliya » 14 травня 2020, 11:07

З 02.04.2020 р. згідно Закону № 540 пункт 71 підрозділу ІІ розд. ХХ ПКУ викладено в новій редакції. До 02.04.2020 р. закон звільняв від оподаткування ПДВ лише імпорт ліків та медвиробів для боротьби з коронавірусом. Нова редакція цього пункту говорить: тимчасово, на період, що закінчується останнім числом місяця, в якому завершується дія карантину, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (в тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено КМУ. У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до цього пункту, положення пп. 198.5 ПКУ та ст. 199 ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.

Перелік лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України звільняються від оподаткування ПДВ, встановлено постановою КМУ від 20.03.2020 р. № 224.

На сьогодні КМУ вже прийняв постанову щодо удосконалення процесу звільнення товарів від ПДВ та мита. Зокрема, визначено однозначні підстави для віднесення медичних виробів та медичного обладнання до таких, які звільняються від сплати ввізного мита та ПДВ. Про це вказав Мінфін (постанова КМУ № 271).

З якої дати діє оновлена норма?

Норми цього пункту застосовуються «заднім числом» до операцій, здійснених, починаючи з 17.03.2020 р.

Що робити тим, хто встиг купити ці товари до 17.03.2020 р.?

Податківці роз’яснили, що у разі здійснення звільнених від оподаткування ПДВ операцій відповідно до п. 71 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, положення пп. 198.5 ПКУ та ст. 199 ПКУ не застосовуються, та податкові зобов’язання відповідно до вказаних пунктів не нараховуються. Це означає, що платник податку, який здійснює постачання товарів, що підпадають під дію звільнення, не втрачає «вхідний» ПДВ лише через запровадження тимчасової норми. Отже, такий платник зберігає право на визнання податкового кредиту на суми ПДВ, сплачені при імпорті товарів з Переліку, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2020 р. № 224, при їх придбанні або у складі товарів (робіт, послуг), які використані у виробництві зазначених товарів (для виробника).

Ситуація з 17.03.2020 р.

Операції з постачання на митній території України після 17.03.2020 р. раніше ввезених товарів (в т. ч. лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено КМУ, звільняються від оподаткування незалежно від того, коли відбулося їх ввезення на митну територію України (або придбання) – до 17.03.2020 р. чи після такої дати.

На ресурсі «ЗІР» (підкатегорія 101.12 ) з'явилося роз'яснення. У ньому податківці наголосили, як проводити перерахунок ПДВ через надання пільги постачальникам ліків та медвиробів для боротьби з коронавірусом. Платник податку, який після 17.03.2020 року нарахував ПДВ на операції з постачання на митній території України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, які відповідно до п. 71 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ звільнені від оподаткування ПДВ, зобов’язаний відкоригувати суми ПДВ шляхом складання РК до ПН.
Таке коригування слід проводити з одночасним поверненням покупцям сплаченого ними податку під час придбання таких товарів та складанням нової податкової накладної на звільнену від оподаткування операцію. При цьому платником податку мають бути проведені перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості придбаних товарів та відображена в податкових накладних, складених в період з 17.03.2020 по 02.04.2020, має бути або повернута покупцям, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок. У декларації з ПДВ таку операцію слід відобразити в рядках 5 та 5.1 (а також в додатку Д6). Якщо її відобразили як оподатковану, то це треба виправити.

Практика застосування змін?

Якщо із покупцем є можливість зв’язатися та було укладено договір у письмовій формі, то треба буде внести зміни до такого договору (укласти додаткову угоду). А це можна зробити лише за взаємною згодою (ч. 1 ст. 651 ЦКУ). До того ж слід врахувати, що зміна ціни в договорі після його виконання не допускається (ч. 3 ст. 632 ЦКУ). Тобто зменшити ціну, якщо товар вже було повністю поставлено і оплата за нього повністю отримана, не вийде. В такому випадку хіба що можна домовитись (або вимагати через суд) розірвання такого договору і повернення товарів та коштів. У ситуації, коли йдеться про аптеку або інший роздрібний магазин, який продає товари кінцевим споживачам, ніхто цих покупців шукати та повертати їм кошти не буде. Отже, в такій ситуації, виходячи з роз’яснення податківців, продавець не зможе відкоригувати ПН на такий продаж. Тобто, ті, хто не перегляне ціни на медтовари і не поверне суму ПДВ покупцям, на думку податківців, повинен буде сплатити такий ПДВ до бюджету.

Подальші дії постачальників та покупців через введення звільнення з ПДВ на постачання:
 • постачальники мають повідомити своїх покупців щодо застосування такого звільнення. Роздрібна торгівля повідомить про це цінниками. Оптовики – внесенням змін до договорів (адже в ціні вже не буде ПДВ) або змінами в ціні на інтернет-сайтах, в рекламних оголошеннях тощо.
 • постачальники мають здійснити коригування ПН на раніше продані товари (передоплати, які за них отримані). Тобто, оскільки пільга діє з 17 березня, то раніше складені ПН, у яких такі товари зазначені з ПДВ, складені неправильно. А щодо пільгованих товарів – скласти нові ПН.
 • відкоригувати суму нарахованих ПЗ з ПДВ за березень у декларації, якщо її було подано, або врахувати те, що сума ПЗ зменшилась при звітуванні за березень. Оскільки ПЗ при продажу таких товарів не потрібно було визнавати, то таке ПЗ постачальник не відображає в декларації, навіть якщо він не встиг відкоригувати складені на ці ПЗ податкові накладні. Щоб не було суперечок із податківцями щодо розбіжності між сумами ПЗ в декларації та ЄРПН (та щоб відновити реєстраційний ліміт) краще провести коригування цих податкових накладних до подання (виправлення ) декларації з ПДВ за березень 2020 р.
 • покупці-платники ПДВ мають зменшити суми податкового кредиту на суму ПДВ за такими товарами. Якщо в податковій накладній будуть зазначені як оподатковані не лише пільговані товари, а й ті, на які ПДВ нараховувався цілком законно, неправильно складеною вважатиметься уся податкова накладна. Податковим кредитом за такими неправильно складеними податковими накладними користуватись не треба. Навіть, якщо ця неправильна інформація в ПН виникла не через помилку, а через зміну законодавства «заднім числом». Якщо декларація за березень з таким податковим кредитом вже подана, варто подати нову звітну і весь сумнівний ПК з неї прибрати. При цьому варто звернутися до постачальника з вимогою скласти РК до таких ПН. Тільки після видалення з податкової накладної усіх зайвих рядків, нею можна буде користуватись для підтвердження права на ПК. Щодо звільнених від оподаткування ПДВ товарів постачальник має скласти нові окремі ПН.
 • обом сторонам договору потрібно буде внести зміни до бухгалтерського обліку. Постачальникам – збільшити суму доходу (зробити сторно проведення Д-т 702 К-т 641), а покупцям – суму собівартості придбаних товарів на суму нарахованого раніше ПДВ (сторно Д-т 641 К-т 631 та збільшення Д-т 281 К-т 631).
Як скласти РК до ПН та нову ПН?

Докладного опису виконання такого коригування податківці в своєму роз’ясненні не навели. Але з огляду на нього, РК до ПН доведеться складати на дату повернення коштів або зарахування їх в оплату інших товарів.
Окремо у роз'ясненні ДПС наголошено, що при проведенні такого коригування платник податку – постачальник повинен:
 • скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної з ПДВ, в якому вказати зі знаком мінус показники щодо товарів, включених до Переліку № 224. Такий рахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів;
 • скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання товарів, що включені до Переліку, визначеного Постановою № 224, без нарахування ПДВ, на операцію, що звільняється від оподаткування.
Якщо постачання здійснювалось кінцевому споживачу (неплатнику ПДВ), у зв’язку з чим повернення сплаченого податку покупцями не є можливим, таке коригування не здійснюється. Відповідна сума ПДВ, одержаного від кінцевих споживачів — неплатників ПДВ у складі ціни товарів, враховується таким продавцем під час визначення ПДВ-зобов’язань за відповідний звітний період у загальному порядку.


Якщо в ПН було зазначено лише товари, які стали пільгованими, ми їх прибираємо з такої ПН шляхом складання РК (таким чином, повністю її анулюємо) і складаємо на такі товари нову ПН з правильною інформацією (тобто без ПДВ і з датою старої ПН).
Якщо ж в ПН були ще якісь товари, яких від оподаткування ПДВ «заднім числом» не звільнили, то така ПН буде актуальною. Постачальник з неї прибирає усі зайві рядки з пільгованими товарами шляхом складання РК (і складає на ці товари нову ПН, як зазначено вище). Після такого виправлення покупець-платник ПДВ зможе користуватися правом на податковий кредит в сумі ПДВ, яка залишиться в цій старій ПН.


Як скласти ПН на звільнені ліки, медвироби та товари?

Правила складання ПН встановлені Порядком № 1307.

До розділу А табличної частини податкової накладної (рядки I – X) вносяться узагальнюючі дані за операціями, на які складається така податкова накладна. Будуть заповнені такі рядки:
 • у рядку I зазначається загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням ПДВ.
 • у рядку IX – загальний обсяг постачання товарів.
 • У цих рядках буде зазначено однакову суму – вартість товарів без ПДВ. Рядки II – VIII розділу А не заповнюються.
У розділі Б табличної частини такої податкової накладної будуть заповнені наступні графи:
 • у графі 1 зазначається номер рядка за підрахунком;
 • у графі 2 зазначається опис (номенклатура) товару;
 • у графах 3.1, 3.3 – код товару згідно з УКТ ЗЕД;
 • у графах 4 та 5 – одиниця виміру товару, її назва та код згідно із КСПОВО (за наявності);
 • у графі 6 – кількість (об’єм, обсяг) постачання товарів;
 • у графі 7 – ціна постачання одиниці товару без урахування ПДВ;
 • у графі 8 – має бути зазначено код ставки 903;
 • у графі 9 – код відповідної пільги з Довідниками податкових пільг. В цьому випадку діятиме код пільги 14060544;
 • у графі 10 – обсяг постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ;
 • графа 11 – не заповнюється (нулі, прочерки та інші знаки чи символи у цій графі не проставляються).

Зазначення у декларації з ПДВ звільнених операцій

З 17.03.2020 р. від оподаткування звільнили не лише постачання на митній території, а й імпорт ліків, медвиробів та товарів, які використовуватимуться в боротьбі із коронавірусом. Податківці у підкатегорії 101.24 «ЗІР» зазначили, що обсяги придбання товарів/послуг, необоротних активів без ПДВ на митній території України відображаються в рядку 10.3 декларації з ПДВ. Оскільки формою декларації не передбачено відображення обсягів придбання товарів, послуг, необоротних активів, що ввезені на митну територію України із застосуванням звільнення від оподаткування, то такі операції в декларації не відображаються.

Якщо платник податку включив у березневу ПДВ-звітність податкові накладні, складені з 17.03.2020 р. на операції з постачання товарів з Переліку № 224 з нарахуванням суми ПДВ, і до 21.04.2020 р. не подав «Звітну нову» декларацію з ПДВ з правленими показниками — такий платник податку має право подати до березневої декларації уточнюючий розрахунок. Так само й у випадку проведення відповідного коригування після 21.04.2020 р. Подання зазначеного уточнюючого розрахунку не призводить до нарахування штрафних санкцій, оскільки відсутній факт заниження податкових зобов’язань з ПДВ.

Відповісти