Важливо! При виправленні помилки таким способом штрафні санкції не нараховуються, а податкові зобов'язання за декларацією сплачуються у звичайному порядку – протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем подання декларації.
Якщо подати декларацію з позначкою «Нова звітна» уже не можна – помилка виправляється шляхом подання уточнюючого розрахунку (далі УР) як самостійного документа.
Протягом якого строку платник ПДВ може подати УР ?
УР можна подати не пізніше 1 095-го дня, що настає за останнім днем подання декларації за звітний період, у якому була виявлена помилка. Якщо помилкова декларація була подана із запізненням, тоді УР можна подати не пізніше 1 095-го дня, що настає за днем її фактичного подання (п. 102.1 ПК).
Коли не можна подавати УР ?
- під час проведення документальних (планових і позапланових) перевірок. При цьому УР не подається тільки за період, який перевіряється;
- після закінчення 1 095 днів. Цей строк відлічується з наступного дня після закінчення строку подання декларації – при своєчасному поданні або із дня фактичного подання декларації – при несвоєчасному поданні;
- після анулювання ПДВ-реєстрації. Щоб уникнути донарахування ПДВ органами ДФС за результатами документальної перевірки, помилки слід виправити до закінчення процедури анулювання.
УР подається за формою, що діє на момент подання. Якщо УР подається до декларації іншої (старої) форми, тоді його треба заповнювати з урахуванням зіставності рядків.
Скільки помилок можна виправити одним УР ?
Одним УР можна виправити помилку одного звітного періоду. Якщо виявлено помилки в декількох звітних періодах, до кожного з них подається окремий УР. Якщо ж виявлено декілька помилок в одному звітному періоді, їх усі можна виправити в одному УР.
Помилки звітного періоду вже виправлялися. Чи можна їх виправити ще раз ?
Якщо виправляються помилки, виявлені у звітному періоді, який уже уточнювався, УР подається з урахуванням раніше виправлених показників.
Важливо: якщо попередній УР був заповнений із помилками, виправити їх можна, тільки подавши новий УР з урахуванням показників раніше поданого УР.
Які додатки треба подавати з уточнюючим розрахунком ?
При виправленні помилок в рядках представленої раніше декларації, до яких потрібно додавати додатки, дo уточнюючого розрахунку додаються відповідні додатки, щo містять інформацію про уточнені показники. Потрібно подавати лише ті додатки, які містять виправлення (з плюсом або з мінусом). Якщо, наприклад, було спочатку подано Додаток №1 і Додаток № 5, а помилка є лише в ІПН постачальника в Додатку № 5, то до уточнюючого розрахунку прикладають лише Додаток № 5 з виправляючими рядками (з відміткою «уточнюючий»).
Порядок заповнення УР
Вступна частина УР заповнюється так:
- у полі 02 «Звітний (податковий) період» вказується звітний період, у якому подається УР (тобто поточний мсяць);
- у полі 03 «Звітний (податковий) період, який уточнюється» – звітний період, у декларації за який була виявлена помилка;
- у полі 031 проставляється позначка «Х» у тому випадку, якщо показники декларації, до якої подається УР, раніше вже уточнювалися.
Таблична частина УР заповнюється так:
- у графу 4 «Показник, який уточнюється» переносяться всі показники рядків декларації, яка уточнюється (причому це стосується і правильних, і помилкових показників). Якщо показники декларації раніше вже уточнювалися, у даній графі відображаються показники графи 5 раніше поданого УР;
- графі 5 «Уточнений показник» проставляються правильні показники. Якщо показник не змінився, указується те саме значення, що і в графі 4;
- графі 6 «Різниця» наводиться сума помилки, розрахована як різниця між графами 5 і 4 (або зі знаком «+», або зі знаком «–»). Якщо ж показники граф 4 і 5 однакові, то графа 6 не заповнюється;
- рядку 18.1 – сума штрафу, нарахована платником при заниженні податкових зобов'язань, тобто тільки у випадку додатного значення в графі 6 рядка 18;
- рядку 18.2 – значення графи 6 рядка 18 (тільки від’ємне), на суму якого платник ПДВ має право зменшити залишок своїх узгоджених податкових зобов'язань, які не були сплачені до бюджету і враховуються Казначейством до виконання в повному обсязі.
Для цього випадку є окремий алгоритм дій. Наприклад: податкову накладну від 05.03.2019 № 7 на суму 24 000 грн, у т. ч. ПДВ — 4000 грн, виписали на платника з ІПН 345678910123, але пізніше виявили, що ІПН контрагента був невірний. Ця помилка не вплинула на показники декларації з ПДВ за березень. Однак доведеться подати УР. В УР у графах 4 і 5 продублюйте всі заповнені рядки декларації. Розбіжностей у графі 6 за таких умов не буде. У таблиці додатка Д5 до УР зменште обсяг постачання і суму ПДВ для контрагента з невірним ІПН і доповніть новим записом для покупця з вірним ІПН.
Як скласти УР, якщо занизили ПДВ до сплати ?
Одна з типових помилок — сформували ПДВ-декларацію, а згодом з’ясували, що частину податкового кредиту відобразили раніше. Наприклад: Податкову накладну від 06.03.2019 № 27 на суму 60 000 грн, у т. ч. ПДВ — 10 000 грн, зареєстрували в Єдиному реєстрі податкових накладних 16.04.2019. Позаяк граничний строк реєстрації порушили, покупець мав відобразити податковий кредит у декларації за квітень (п. 198.6, 201.10 ПК). Однак він помилково включив його до декларації за березень 2019-го. Водночас у декларації за березень у рядку 18 задекларував 30 000 грн до сплати до бюджету. Помилку виявили у квітні 2019 року. Декларацію за цей період ще не подавали. Покупець подає УР до декларації за березень. У ньому знімає з податкового кредиту ПДВ — 10 000 грн. Потім суму ПДВ за несвоєчасно зареєстрованою податковою накладною включає до податкового кредиту (р. 10.1) в декларації за квітень.