Звітування з ПДВ в умовах воєнного стану

Все, що потрібно знати бухгалтеру для того щоб вчасно та корректно сплатити податки та збори
Відповісти
Juliya
Повідомлень: 116
З нами з: 24 червня 2019, 17:31

Звітування з ПДВ в умовах воєнного стану

Повідомлення Juliya » 20 травня 2022, 12:33

Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 03.03.2022 № 2118-ІХ. У зв’язку з цим ДПС повідомляє, що на період до припинення або скасування воєнного стану на території України платників податків звільнено від передбаченої відповідальності за дотримання термінів сплати податків і зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних (п. 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового Кодексу України; ПК).

В умовах дії воєнного стану електронні сервіси ДПС працюють із певними обмеженнями. Через це платники ПДВ не мають можливості реєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) податкові накладні (ПН) та розрахунки коригування (РК) до них. Тому в податковій звітності з ПДВ податкові зобов’язання (ПЗ) та податковий кредит формуються:
  • за звітний період лютий 2022 року — на підставі зареєстрованих у ЄРПН ПН (які були зареєстровані в ЄРПН до 24.02.2022) та наявних первинних документів бухгалтерського обліку (по операціях, які не підтверджені зареєстрованими ПН та РК до них) (далі — первинний (розрахунковий) документ);
  • за наступні звітні періоди в період дії воєнного стану — на підставі наявних первинних (розрахункових) документів.
Відображення в ПДВ-деклараціях суми податкових зобов’язань і кредиту за незареєстрованими ПН та первинними документами

Якщо є можливість — варто відображати в таблиці 1.1 додатка 1 до ПДВ-декларації відомості про суми ПДВ, які включили до складу ПЗ за звітний (податковий) період, по незареєстрованих ПН і РК та по первинних (розрахункових) документах, на дату подання декларації.

Саме дані, відображені в таблиці 1.1 (по незареєстрованих у ЄРПН ПН та РК) будуть сприяти в подальшому реєстрації ПН та РК за рахунок показника ∑Перевищ («другого реєстраційного ліміту», обрахованого відповідно до пункту 200-1.9 ПК).

Суми податкового кредиту з ПДВ, сформовані на підставі даних первинних (розрахункових) документів, отриманих від постачальників товарів/послуг, відображаються у таблиці 2.1 «Відомості про операції з придбання з податком на додану вартість, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та ставками 7% і 14%» додатка 1.

На підставі ПДВ-звітності і відображення в ній ПЗ, сформованих на підставі наявних первинних (розрахункових) документів та незареєстрованих ПН та РК, в СЕА ПДВ буде формуватися показник ∑Перевищ та відповідно зменшуватись реєстраційний ліміт у СЕА ПДВ.

Після завершення дії воєнного стану потрібно зареєструвати в ЄРПН усі ПН і РК, реєстрація яких відтермінована на час дії військового стану. За пунктом 200-1.9 ПК є можливість реєструвати ПН і РК в ЄРПН (навіть при від’ємному значенні реєстраційного ліміту, визначеного за п. 200-1.3 ПК), зокрема, за умови сплати нарахованих ПЗ по податковій декларації за лютий 2022 року та інші звітні періоди в період дії воєнного стану, за рахунок «другого реєстраційного ліміту», обрахованого відповідно до пункту 200-1.9 ПК.

Усі податкові зобов’язання та податковий кредит, що задекларовані під час дії воєнного стану на підставі наявних первинних (розрахункових) документів, маєте обов’язково уточнити (привести у відповідність) з урахуванням даних ПН та РК, зареєстрованих в ЄРПН.

Розрахунки з бюджетом по ПДВ

Сплатити до бюджету узгоджені ПЗ з ПДВ, що задекларовані в поданих ПДВ-деклараціях, потрібно шляхом поповнення електронного рахунку у СЕА ПДВ. У подальшому в терміни, визначені ПК, ДПС на підставі поданих платниками податку податкових декларацій (уточнюючих розрахунків) будуть сформовані відповідні реєстри на перерахування сум податку до бюджету. Такі реєстри у визначені терміни будуть спрямовані до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (Держказначейство), для здійснення перерахування таких сум до бюджету. Відповідно кошти, які платники податку зарахували на електронний рахунок у СЕА ПДВ, будуть враховані при обчисленні розміру реєстраційного ліміту, що нараховується відповідно до пункту 200-1.3 ПК.

Відповісти