Звітування з ЄП за ставкою 2 %
Додано: 16 травня 2022, 16:00
Відповідно до п.п. 9.4 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України відсоткова ставка єдиного податку для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ, встановлюється у розмірі 2 % доходу, визначеного у відповідності до ст. 292 глави 1 розд. XIV ПКУ.
Підпунктом 9.6 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ встановлено, що податковий (звітний) період для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ, дорівнює календарному місяцю.
Сума податкового зобов’язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 9.7 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ для подання податкової декларації.
Мінфін своїм наказом від 26.04.2022 р. №124 затвердив форму щомісячної декларації для «єдинників» 3-ї групи зі ставкою 2%. Форма цієї декларації діє з 6 травня 2022 р.
Нова форма декларації є однаковою як для ФОП, так і для юросіб.
Складається форма декларації з основного документа (декларації) та з двох додатків:
Основний документ
В самій декларації платник зазначає відомості про себе, про орган ДПС, до якого звітує, та про звітний період, за який подається декларація. Отже, в першому звіті буде в клітинках рядку 2 декларації зазначено «04 2022». А рядок 3 у цьому першому звіті не буде заповнюватися..
Далі таблична частина декларації. Таблиць три.
Перша таблиця має назву «Розрахунок податкових зобов'язань з єдиного податку». В ній зазначається база оподаткування (тобто сума місячного доходу) та сума єдиного податку за звітний місяць. Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку, який визначений статтею 292 ПКУ, розповсюджується на суб’єктів господарювання, які зареєструються платниками єдиного податку третьої групи за ставкою 2 %.
Треба порахувати загальну суму оподаткованого доходу за квітень. Вона складатиметься, як мінімум, з суми коштів, отриманих у квітні, за реалізовані товари, роботи, послуги, необоротні активи.
У разі, якщо відвантаження товарів/необоротних активів, надання послуг, виконання робіт (згідно первинних документів) відбулося до 1 квітня і їх вартість потрапила до оподаткованого доходу попередніх звітних періодів (це стосується тих, хто був платником податку на прибуток), то включати таку вартість до оподаткованого єдиним податком доходу повторно не треба. І навпаки: якщо платник податку на прибуток отримав аванс до переходу, то до доходу, який оподатковується єдиним податком, включається вартість реалізованих в межах цього авансу товарів, робіт та послуг.
Щодо ПДВ, то платникам спецгрупи їх статус платників ПДВ тимчасово призупиняється. Тому до оподаткованого єдиним податком доходу потраплятиме вся сума коштів, отриманих за товари, роботи, послуги, необоротні активи – ПЗ з ПДВ при цьому нараховуватися не будуть. Але, якщо перша подія – реалізація – відбулася до переходу до спецгрупи, а кошти за таку реалізацію надійшли вже після переходу, то оподатковуватися єдиним податком буде ціна за мінусом ПЗ з ПДВ.
ФОПи не включають до оподаткованого єдиним податком доходу пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Юрособи, які продають основні засоби, пам’ятають про п. 292.2 ПКУ: дохід визначається як сума коштів, отриманих від продажу таких основних засобів. Але якщо основні засоби продані після їх використання протягом 12 календарних місяців з дня введення в експлуатацію, дохід визначається як різниця між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів, та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу.
Потрапить до оподаткованого доходу й вартість безплатно отриманих товарів, робіт або послуг.
Транзитні кошти (за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами) до оподаткованого доходу не потрапляють.
А в разі отримання доходів в іноземній валюті, сума оподаткованого доходу визначатиметься за офіційним курсом НБУ на дату визнання такого доходу.
Після того, як сума доходу буде визначена, до неї і застосовується ставка 2% у другому рядку першої таблиці.
Друга таблиця має назву «Розрахунок податкових зобов'язань з єдиного податку з урахуванням позитивного значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок».
Як зазначено у примітках до декларації, ця таблиця заповнюється платниками єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відсотки доходу - власниками, орендарями, користувачами на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, у яких виникає обов'язок подавати додаток із розрахунком загального мінімального податкового зобов'язання у складі податкової декларації за грудень поточного року (на підставі пункту 297-1.1 ПКУ).
Третя таблиця має назву «Визначення податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок».
Вона складатиметься лише тими, хто бажає виправити помилки у деклараціях, допущені під час перебування у спецгрупі. Тому в самому першому звіті – форма «Звітна» за квітень 2022 року – ця таблиця ще теж буде пустою.
Додаток 1 до декларації
Додаток 1 має назву «Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік» і таку ж саму примітку, як і друга таблиця декларації.
Отже, це додаток, який подається лише землевласниками/землекористувачами (причому йдеться про землі сільгосппризначення), лише раз на рік і за рік в цілому (додається до декларації за грудень).
Додаток 2 до декларації
Додаток 2 має назву «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» і, як ви вже здогадалися, складається лише ФОПами про себе.
Як зазначено у примітках до декларації, Додаток 2 не подається та не заповнюється зазначеними платниками, за умови дотримання ними вимог, визначених частинами четвертою та шостою статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", що дають право на звільнення таких осіб від сплати за себе єдиного внеску. Такі особи можуть подавати додаток 2 виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до Закону про ЄСВ платники, які скористаються цією пільгою, розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюють за період, в якому відповідно єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався. Це також не позбавляє права добровільно сплачувати ЄСВ за себе та зазначати суми такого ЄСВ в декларації з метою отримання страхового стажу.
Якщо ФОП вирішив не платити ЄСВ, він цей додаток не складає і не подає.
Якщо ФОП дбає про наявність страхового стажу і не бажає його скорочення, то він має право скласти цей додаток і подати. При цьому сума ЄСВ за місяць, добровільно визначена таким ФОП до сплати за себе, має бути не меншою за мінімальний страховий внесок. В квітні 2022 року він становить 1430 грн.
Сам Додаток 2 має звичний вигляд таблиці із річного звіту. В ній наведені місяці року, сума доходу, на який нараховується ЄСВ, ставка ЄСВ та сума ЄСВ. Але із заголовної частини цього додатку дізнаємося, що він може подаватися за певний місяць певного року. Чи заповнювати його кожного місяця?
У Примітках до Додатоку 2 вказано, що цей додаток подається в цілому за рік – і в цьому випадку в графі «Місяць» зазначається цифра «12». Тобто, в базовому режимі Додаток 2 до декларації за квітень 2022 року не подається!
При цьому в заголовній частині Додатку 2 треба зазначити період перебування ФОП на спрощеній системі оподаткування протягом звітного року (рядок 8). Період наводиться із точністю до дня!
Але є виключення: якщо вам потрібно оформити пенсію протягом року, або отримати інші страхові виплати (лікарняні, декретні тощо), або припинити підприємницьку діяльність (ліквідувати ФОП), то вам не треба чекати грудня місяця. В такому випадку цей Додаток 2 подається у складі декларації за відповідний місяць, номер якого зазначається в заголовній частині такого додатку. Крім цього, тим, хто подає Додаток 2 у складі декларації для оформлення пенсії або страхової виплати, треба поставити позначку «Х» у відповідному «віконечку» рядка 5 «Тип форми». Ті ж, хто подає Додаток 2 у зв’язку із припиненням підприємницької діяльності, зазначатимуть у рядку 6 дату державної реєстрації припинення.
Виправлення помилок
Якщо виявили помилку в квітневій декларації (або Додатку 2) до 20 травня включно, можна подати «Звітну нову» декларацію.
Якщо помилка буде виявлена пізніше, то виправляти доведеться в «Уточнюючій» декларації.
Відповідальність за порушення
Декларацію треба подавати – цей обов’язок щойно встановлено, саме на час війни і він діє навіть під час війни. Проте, якщо якомусь суб'єкту господарювання війна завадить виконати цей обов’язок і він зможе це довести, то під час перевірки він зможе посилатися на норми Закону № 2118.
Підпунктом 69.1 ПКУ встановлено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок він звільняється від відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Втім, до 31 травня 2022 року в Україні ще діє коронавірусний карантин, а отже, і мораторій на штрафи за податкові порушення, який поширюється й на єдиний податок. Тож, у травні 2022 року ще можна звітувати із запізненням, і виправляти помилки.
Підпунктом 9.6 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ встановлено, що податковий (звітний) період для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ, дорівнює календарному місяцю.
Сума податкового зобов’язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 9.7 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ для подання податкової декларації.
Мінфін своїм наказом від 26.04.2022 р. №124 затвердив форму щомісячної декларації для «єдинників» 3-ї групи зі ставкою 2%. Форма цієї декларації діє з 6 травня 2022 р.
Нова форма декларації є однаковою як для ФОП, так і для юросіб.
Складається форма декларації з основного документа (декларації) та з двох додатків:
- Додаток 1 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік»
- Додаток 2 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску».
Основний документ
В самій декларації платник зазначає відомості про себе, про орган ДПС, до якого звітує, та про звітний період, за який подається декларація. Отже, в першому звіті буде в клітинках рядку 2 декларації зазначено «04 2022». А рядок 3 у цьому першому звіті не буде заповнюватися..
Далі таблична частина декларації. Таблиць три.
Перша таблиця має назву «Розрахунок податкових зобов'язань з єдиного податку». В ній зазначається база оподаткування (тобто сума місячного доходу) та сума єдиного податку за звітний місяць. Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку, який визначений статтею 292 ПКУ, розповсюджується на суб’єктів господарювання, які зареєструються платниками єдиного податку третьої групи за ставкою 2 %.
Треба порахувати загальну суму оподаткованого доходу за квітень. Вона складатиметься, як мінімум, з суми коштів, отриманих у квітні, за реалізовані товари, роботи, послуги, необоротні активи.
У разі, якщо відвантаження товарів/необоротних активів, надання послуг, виконання робіт (згідно первинних документів) відбулося до 1 квітня і їх вартість потрапила до оподаткованого доходу попередніх звітних періодів (це стосується тих, хто був платником податку на прибуток), то включати таку вартість до оподаткованого єдиним податком доходу повторно не треба. І навпаки: якщо платник податку на прибуток отримав аванс до переходу, то до доходу, який оподатковується єдиним податком, включається вартість реалізованих в межах цього авансу товарів, робіт та послуг.
Щодо ПДВ, то платникам спецгрупи їх статус платників ПДВ тимчасово призупиняється. Тому до оподаткованого єдиним податком доходу потраплятиме вся сума коштів, отриманих за товари, роботи, послуги, необоротні активи – ПЗ з ПДВ при цьому нараховуватися не будуть. Але, якщо перша подія – реалізація – відбулася до переходу до спецгрупи, а кошти за таку реалізацію надійшли вже після переходу, то оподатковуватися єдиним податком буде ціна за мінусом ПЗ з ПДВ.
ФОПи не включають до оподаткованого єдиним податком доходу пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Юрособи, які продають основні засоби, пам’ятають про п. 292.2 ПКУ: дохід визначається як сума коштів, отриманих від продажу таких основних засобів. Але якщо основні засоби продані після їх використання протягом 12 календарних місяців з дня введення в експлуатацію, дохід визначається як різниця між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів, та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу.
Потрапить до оподаткованого доходу й вартість безплатно отриманих товарів, робіт або послуг.
Транзитні кошти (за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами) до оподаткованого доходу не потрапляють.
А в разі отримання доходів в іноземній валюті, сума оподаткованого доходу визначатиметься за офіційним курсом НБУ на дату визнання такого доходу.
Після того, як сума доходу буде визначена, до неї і застосовується ставка 2% у другому рядку першої таблиці.
Друга таблиця має назву «Розрахунок податкових зобов'язань з єдиного податку з урахуванням позитивного значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок».
Як зазначено у примітках до декларації, ця таблиця заповнюється платниками єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відсотки доходу - власниками, орендарями, користувачами на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, у яких виникає обов'язок подавати додаток із розрахунком загального мінімального податкового зобов'язання у складі податкової декларації за грудень поточного року (на підставі пункту 297-1.1 ПКУ).
Третя таблиця має назву «Визначення податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок».
Вона складатиметься лише тими, хто бажає виправити помилки у деклараціях, допущені під час перебування у спецгрупі. Тому в самому першому звіті – форма «Звітна» за квітень 2022 року – ця таблиця ще теж буде пустою.
Додаток 1 до декларації
Додаток 1 має назву «Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік» і таку ж саму примітку, як і друга таблиця декларації.
Отже, це додаток, який подається лише землевласниками/землекористувачами (причому йдеться про землі сільгосппризначення), лише раз на рік і за рік в цілому (додається до декларації за грудень).
Додаток 2 до декларації
Додаток 2 має назву «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» і, як ви вже здогадалися, складається лише ФОПами про себе.
Як зазначено у примітках до декларації, Додаток 2 не подається та не заповнюється зазначеними платниками, за умови дотримання ними вимог, визначених частинами четвертою та шостою статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", що дають право на звільнення таких осіб від сплати за себе єдиного внеску. Такі особи можуть подавати додаток 2 виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до Закону про ЄСВ платники, які скористаються цією пільгою, розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюють за період, в якому відповідно єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався. Це також не позбавляє права добровільно сплачувати ЄСВ за себе та зазначати суми такого ЄСВ в декларації з метою отримання страхового стажу.
Якщо ФОП вирішив не платити ЄСВ, він цей додаток не складає і не подає.
Якщо ФОП дбає про наявність страхового стажу і не бажає його скорочення, то він має право скласти цей додаток і подати. При цьому сума ЄСВ за місяць, добровільно визначена таким ФОП до сплати за себе, має бути не меншою за мінімальний страховий внесок. В квітні 2022 року він становить 1430 грн.
Сам Додаток 2 має звичний вигляд таблиці із річного звіту. В ній наведені місяці року, сума доходу, на який нараховується ЄСВ, ставка ЄСВ та сума ЄСВ. Але із заголовної частини цього додатку дізнаємося, що він може подаватися за певний місяць певного року. Чи заповнювати його кожного місяця?
У Примітках до Додатоку 2 вказано, що цей додаток подається в цілому за рік – і в цьому випадку в графі «Місяць» зазначається цифра «12». Тобто, в базовому режимі Додаток 2 до декларації за квітень 2022 року не подається!
При цьому в заголовній частині Додатку 2 треба зазначити період перебування ФОП на спрощеній системі оподаткування протягом звітного року (рядок 8). Період наводиться із точністю до дня!
Але є виключення: якщо вам потрібно оформити пенсію протягом року, або отримати інші страхові виплати (лікарняні, декретні тощо), або припинити підприємницьку діяльність (ліквідувати ФОП), то вам не треба чекати грудня місяця. В такому випадку цей Додаток 2 подається у складі декларації за відповідний місяць, номер якого зазначається в заголовній частині такого додатку. Крім цього, тим, хто подає Додаток 2 у складі декларації для оформлення пенсії або страхової виплати, треба поставити позначку «Х» у відповідному «віконечку» рядка 5 «Тип форми». Ті ж, хто подає Додаток 2 у зв’язку із припиненням підприємницької діяльності, зазначатимуть у рядку 6 дату державної реєстрації припинення.
Виправлення помилок
Якщо виявили помилку в квітневій декларації (або Додатку 2) до 20 травня включно, можна подати «Звітну нову» декларацію.
Якщо помилка буде виявлена пізніше, то виправляти доведеться в «Уточнюючій» декларації.
Відповідальність за порушення
Декларацію треба подавати – цей обов’язок щойно встановлено, саме на час війни і він діє навіть під час війни. Проте, якщо якомусь суб'єкту господарювання війна завадить виконати цей обов’язок і він зможе це довести, то під час перевірки він зможе посилатися на норми Закону № 2118.
Підпунктом 69.1 ПКУ встановлено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок він звільняється від відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Втім, до 31 травня 2022 року в Україні ще діє коронавірусний карантин, а отже, і мораторій на штрафи за податкові порушення, який поширюється й на єдиний податок. Тож, у травні 2022 року ще можна звітувати із запізненням, і виправляти помилки.