Реквізит "КОД" податкової накладної - як заповнювати?

Все, що потрібно знати бухгалтеру для того щоб вчасно та корректно сплатити податки та збори
Відповісти
Juliya
Повідомлень: 116
З нами з: 24 червня 2019, 17:31

Реквізит "КОД" податкової накладної - як заповнювати?

Повідомлення Juliya » 23 березня 2021, 12:01

Мінфін наказом від 02.12.2020 р. № 734 затвердив у новій редакції форму податкової накладної та розрахунку коригування до неї.
А 12.03.2021 р. набрав чинності новий Наказ Мінфіну № 131, яким було затверджено, зокрема, нові форми податкової накладної та розрахунку коригування.

Що стосується нового реквізиту «Код», в ньому зазначається ознака джерела податкового номера відповідно до реєстру, якому належить податковий номер особи. У цій клітинці зазначається:
  • 1 – Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (ЄДРПОУ);
  • 2 – Державний реєстр фізичних осіб – платників податків (ДРФО);
  • 3 – реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється контролюючими органами (для платників податків, які не включені до ЄДРПОУ);
  • 4 – серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті).
Є ще й «п’ятий» варіант – коли в цій клітинці не зазначається нічого – це той випадок, коли і у графі «податковий номер» нічого не зазначається. Тобто графа «код» заповнюється лише у разі заповнення рядка «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» податкової накладної.

Код «1»

Код «1» застосовується, якщо в одній з частин ПН вказуються дані юридичної особи, платника ПДВ, що має 8-ми значний код за ЄДРПОУ.

Код «2» та «4»

Код «2» або «4» проставляється, якщо однією зі сторін, яка зазначається у податковій накладній, є фізична особа-підприємець, платник ПДВ. При цьому код «2» використовується, якщо ця фізособа має цифровий податковий номер – ІПН (не плутати з номером платника ПДВ), а код «4» у випадку, якщо фізособа через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (замість цифрового податкового номера вказується номер паспорта).
Коди «2» та «4» використовуються виключно, якщо однією зі сторін у ПН є ФОП - платник ПДВ. Якщо ФОП не є платником ПДВ, то податковий номер і код не зазначаються, а ПН складається як на звичайне постачання неплатнику ПДВ з умовним ІПН «100000000000».

Код «3»

Код «3» проставляється тоді, коли податкова накладна виписується на користь платника податків, що має 9-розрядний реєстраційний (обліковий) номер платника податків, наданий контролюючим органом (п. 2.4 Порядку № 1588):
  • уповноваженим особам договорів про спільну діяльність на території України без створення юридичної особи при взятті на облік договору згідно з цим Порядком;
  • управителям майна при взятті на облік договорів управління майном згідно з цим Порядком;
  • інвесторам (операторам) за угодами про розподіл продукції;
  • виконавцям (юридичним особам – нерезидентам) проєктів (програм) міжнародної технічної допомоги та представництвам донорських установ в Україні;
  • іноземним дипломатичним представництвам та консульським установам, представництвам міжнародних організацій в Україні у разі взяття їх на облік згідно з пунктами 4.4, 4.9 розділу IV цього Порядку або як платників ЄСВ;
  • нерезидентам у разі взяття їх на облік згідно з пунктом 4.4 розділу IV цього Порядку (крім дипломатичних місій);
  • постійним представництвам нерезидентів на території України у разі взяття їх на облік згідно з пунктом 5.4 розділу V цього Порядку.
Коли код не зазначається?

Це ситуації, коли у графі «Індивідуальний податковий номер» однієї з частин (покупця) вказуються наступні умовні ІПН, а графа «податковий номер» не заповнюється:
  • 100000000000 (податкові накладні, що складено на неплатника ПДВ – незалежно від того, чи це юридична особа, ФОП або кінцевий споживач - фізособа);
  • 300000000000 (податкові накладні, що складно на операції з експорту товарів);
  • 400000000000 (за операціями з ліквідації основних засобів за самостійним рішенням платника податку; переведення виробничих основних засобів до складу невиробничих; здійснення операцій з постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичних осіб);
  • 500000000000 (ПН складені отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України).
Отже, у разі складання ПН, в якій у даних отримувача вказується умовний ІПН (наприклад, ПН за п. 198.5 ПКУ або ж на неплатника ПДВ незалежно, чи є він суб’єктом господарювання, чи фізособою) рядок «код» заповнюється лише у таблиці даних «Продавця» залежно від типу його податкового номера платника податків (не плутати з ІПН).

Відповісти