Порядок заповнення форми 20-ОПП

Все, що потрібно знати бухгалтеру для того щоб вчасно та корректно сплатити податки та збори
Відповісти
Juliya
Повідомлень: 116
З нами з: 24 червня 2019, 17:31

Порядок заповнення форми 20-ОПП

Повідомлення Juliya » 27 липня 2020, 12:06

Відповідно до п. 63.3 ПКУ платники податків зобов’язані повідомляти про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з Порядком обліку платників податків.

Об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність – це майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів.

Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

Форму №20-ОПП зобов’язані подавати всі платники податків – як юридичні особи, так і ФОП. З 27 липня 2020 року до п. 8.2 Порядку №1588 внесено доповнення Наказом №323. Тепер свою окрему форму №20-ОПП мають подавати і відокремлені підрозділи юридичних осіб, інформацію про які внесено до Держреєстру та яким надано окремий код за ЄДРПОУ і виділено на окремий баланс. Відокремлені підрозділи юридичної особи подають інформацію про об'єкти оподаткування, що знаходяться на їх балансі. Відповідно головне підприємство - юридична особа інформує про всі об'єкти оподаткування, крім тих, відомості щодо яких надані до відповідних контролюючих органів відокремленими підрозділами такої юридичної особи. Інформацію про створення відокремленого підрозділу та майно, яке було такому підрозділу передано, подає головне підприємство.

Форма № 20-ОПП – це Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форму цього повідомлення № 20-ОПП наведено у додатку 10 до Порядку обліку платників податків і зборів, який затверджено наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. №1588)

Обов’язок подавати форму № 20-ОПП виникає лише тоді, коли у платника податків виникають об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність. Так, загальнодержавні податки встановлені ст. 9 ПКУ, а місцеві податки і збори – ст. 10 ПКУ. Але конкретного переліку об’єктів, щодо яких подається форма №20-ОПП, нормативні документи не містять. Тому часто платнику податків доводиться самому здогадуватись, про яке майно повідомляти.

У формі №20-ОПП зазначають усі приміщення, якими користується підприємство та має у своєму розпорядженні, усі види транспорту, заправки, свердловини, котли, сховища, земельні ділянки та інше. Включаючи також об’єкти, які здаються в оренду та орендується у інших осіб. Існує Довідник типів об’єктів оподаткування для складання форми №20-ОПП.

Наразі логіка складання форми № 20-ОПП наступна. В ній обов’язково зазначається нерухоме майно (земельні ділянки та будівлі, споруди тощо). Щодо рухомого майна, в формі № 20-ОПП відображається службовий транспорт. Адже він може бути як об’єктом оподаткування (транспортним податком), так і об’єктом, пов’язаним із оподаткуванням (адже використовується у діяльності платника податків).

Інформація про об’єкти оподаткування, такі як товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) відображаються у відповідній податковій звітності платника податків (декларація з податку на прибуток, з ПДВ, податковий розрахунок за ф. №1ДФ та інші), тому про такі об’єкти оподаткування не потрібно повідомляти у повідомленні за ф. №20-ОПП.

Повідомлення за формом № 20-ОПП подається до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття відповідних об’єктів відповідно до п. 8.4 Порядку №1588.

У разі зміни відомостей про об'єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об'єкта оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за формою №20-ОПП з оновленою інформацією про об'єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни – так визначено у п. 8.5 Порядку №1588. Наказом № 323 цей пункт доповнили словами «в такому самому порядку та строки, як і при реєстрації, створенні чи відкритті об'єкта оподаткування».

Подати форму №20-ОПП платники можуть в електронному вигляді за допомогою Електронного кабінету через приватну частину (особистий кабінет). Дані про об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, відображаються в режимі «Облікові дані платника» Електронного кабінету. Як зазначено в новому п. 8.8 Порядку №1588, платники податків можуть переглянути інформацію про об'єкти оподаткування та контролюючі органи, у яких платник податків перебуває на обліку за неосновним місцем обліку, в приватній частині Електронного кабінету.

Пункт 8.4 Положення № 1588 доповнено новими положеннями про те, як подати форму №20-ОПП, якщо об'єкти оподаткування, які зареєстровані у відповідному державному органі без присвоєння реєстраційного номера (кадастрового номера, реєстраційного номера об'єкта нерухомого майна).

У цьому разі форма №20-ОПП подається до контролюючого органу за основним місцем обліку в паперовому вигляді з додаванням копії документа, що підтверджує реєстрацію об'єкта оподаткування у відповідному державному органі. У такому разі графа 12 «Реєстраційний номер об'єкта оподаткування» повідомлення за формою № 20-ОПП не заповнюється.

З 27.07.2020 р. відомості, зазначені в повідомленні за формою № 20-ОПП, вносяться контролюючим органом до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб:
  • не пізніше наступного дня після отримання повідомлення за формою №20-ОПП засобами електронного зв'язку в електронній формі;
  • не пізніше 10 робочих днів від дня надходження до контролюючого органу в паперовій формі повідомлення за формою №20-ОПП.
Окремо слід сказати про орендоване майно – нерухомість, земельні ділянки та транспортні засоби. Якщо майно перебуває у власності платника податку та надається іншим особам в оренду, воно відображається у формі № 20-ОПП як власне майно, з кодом ознаки 9 «надання в оренду» в графі 9 та з кодом 1 «право власності» у графі 10. Якщо навпаки – майно не належить платнику податків на праві власності, а використовується ним на правах оренди, його теж слід відбразити у формі № 20-ОПП, з кодом ознаки 8 «орендується» у графі 9 та з кодом 7 або 8 (довгострокова або короткострокова оренда) у графі 10. Про це прямо говориться у оновленому п. 8.4 Порядку № 1588: у формі № 20-ОПП надається інформація про всі об'єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

Принцип укрупнення інформації у формі № 20-ОПП. Пункт 8.4 Порядку №1588 доповнено положеннями, які врегульовують застосування принципу укрупнення інформації у формі № 20-ОПП. Якщо подається інформація про об'єкти оподаткування – офіс, склад, склад-магазин, розташовані в одному офісному центрі за одною адресою, достатньо надати інформацію за одним із типів об'єктів оподаткування, зазначивши у найменуванні: офіс, склад, склад-магазин. Якщо однотипні об’єкти оподаткування розташовані за різним місцезнаходженням, то їх необхідно показувати як окремі об’єкти оподаткування.

Цей принцип зафіксовано в Порядку №1588. При цьому зазначається, що принцип укрупнення інформації не застосовується під час надання інформації про об'єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера. Наприклад, у повідомленні за формою №20-ОПП надається інформація і про земельну ділянку, і про об'єкт нежитлової нерухомості, що розташований на такій земельній ділянці, або потрібно подати інформацію про різні земельні ділянки з різними реєстраційними номерами. В цих випадках укрупнювати інформацію не можна.

Інформація про однотипні (за видом, використанням, станом та видом права власності) автомобільні транспортні засоби, які не є пунктами пересувної роздрібної торгівлі, громадського харчування або послуг, інших ніж пасажирські та вантажні перевезення, може бути подана в повідомленні за формою №20-ОПП як узагальнена з типом об'єкта оподаткування «автомобільні транспортні засоби» та зазначенням кількості таких транспортних засобів в графі «Реєстраційний номер об'єкта оподаткування».

Облік об’єктів, що перебувають за неосновним місцем обліку платника податків. Якщо платник податків має у власності або орендує об’єкти оподаткування, що розташовані або перебувають на території іншої громади, про такі об’єкти теж потрібно повідомити ДПС. Зробити це можна двома способами – шляхом подання форми №17-ОПП або заповнення графи 11 у формі №20-ОПП. Згідно з абз. 1 п. 7.2 розд. VII Порядку №1588 для взяття на облік за неосновним місцем обліку платник податків зобов’язаний протягом 10 робочих днів після створення відокремленого підрозділу, реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об’єкта чи підрозділу, через які провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню чи пов’язані з оподаткуванням, подати до відповідного контролюючого органу заяву про взяття на облік за неосновним місцем обліку за формою №17-ОПП згідно з додатком 9 до Порядку №1588. Заява за ф. №17-ОПП може бути подана як до контролюючого органу за неосновним місцем обліку, так і до контролюючого органу за основним місцем обліку.
Проте якщо платник податків визначив контролюючий орган, у якому бажає стати на облік за неосновним місцем обліку, у графах 6,7 та 11 форми №20-ОПП, то такий платник податків звільняється від обов’язку подання до контролюючого органу заяви за ф. №17-ОПП. Позначка у графі 11 говорить про те, що платник просить взяти його на облік за неосновним місцем, а інформація у графах 6 та 7 визначає територіальний орган ДПС, який повинен це зробити.

Неподання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП, – тягне за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 грн, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, – 1020 гривень. У разі неусунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 680 грн, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність – 2040 гривень.

Відповісти