Відміна книги обліку доходів для ФОП із 2021 року

Все, що потрібно знати бухгалтеру для того щоб вчасно та корректно сплатити податки та збори
Відповісти
Juliya
Повідомлень: 116
З нами з: 24 червня 2019, 17:31

Відміна книги обліку доходів для ФОП із 2021 року

Повідомлення Juliya » 10 серпня 2020, 16:23

Закон № 786, яким мали скасувати Книги обліку для ФОП, був прийнятий 14 липня, а з 22 липня він очікував підпису Президента (що було зроблено 5 серпня). Змін цим Законом передбачається внести багато, і не тільки спрощення ведення обліку для фізосіб–підприємців, а і спрощення доступу до Електронного кабінету платника податків та розширення його функціоналу. Саме ним вносяться зміни до Закону № 466, яким була запроваджена податкова реформа.

Закон № 786 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Проте зміни до п. 177.10, 178.6 та 296.1 ПКУ – якими як раз і вводяться нові правила документального обліку для ФОП та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність – почнуть діяти з 1 січня 2021 року.

Облік доходів та витрат ФОП-«загальників» (зміни в п. 177.10 ПКУ)

З 1 січня 2021 року ФОП – «загальники» зобов’язані будуть вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Але облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через Електронний кабінет.

Облік у ФОП-«загальників» відбуватиметься в типовій формі (яка вводиться замість Книг обліку!). Її форму та порядок ведення такого обліку має далі затвердити Мінфін. При цьому наголошується, що ФОП-«загальники» мають застосовувати РРО за Законом №265. Звісно, у випадках, коли проводять розрахункові операції.

Як бути тим хто, вже має зареєстровану Книгу обліку доходів та витрат та веде її (або зробить це до 01.01.2021 р.), чи вести її після 1 січня, наразі не відомо. Однак, за п. 8 Порядку № 481 Книга зберігається у платника податку протягом 3 років після закінчення звітного періоду, в якому здійснено останній запис. Тобто, навіть після того, як відбудеться перехід до обліку в новій типовій формі, треба буде ще 3 роки зберігати стару Книгу обліку доходів та витрат.

Облік доходів та витрат самозайнятих осіб (зміни в п. 178.6 ПКУ)

З 1 січня 2021 року фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через Електронний кабінет.

Цей облік теж відбуватиметься в типовій формі, форму якої та порядок ведення такого обліку має затвердити Мінфін. Поки не буде роз'яснень ДПС, не відомо, що робити із старими Книгами обліку.

Ведення обліку доходів та витрат у ФОП-«єдинників» (зміни до п. 296.1 ПКУ)

З 1 січня 2021 р. фізособи-«єдинники» І та ІІ груп та «єдинники» ІІІ групи – неплатники ПДВ будуть вести облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів. А фізособи-«єдинники» ІІІ групи (платники ПДВ) будуть вести облік у довільній формі шляхом помісячного відображення доходів та витрат.

Тобто, з наступного року всім ФОП-«єдинникам» І-ІІІ груп відмінили ведення Книг обліку. При цьому облік вести, все ж таки, буде треба, і робити це можна буде в паперовому та/або електронному вигляді.

Зауважимо, що за п. 7 Порядку №579 Книга обліку зберігається у платника податку протягом 3 років після закінчення звітного періоду, в якому здійснено останній запис. Вимоги щодо зняття з реєстрації книг в Порядку не встановлено. Тобто з 1 січня 2021 року через перехід на ведення обліку доходу у довільній формі, ФОП-«єдинники» можуть не вести Книгу, але мають її зберігати ще 3 роки.

7 серпня 2020 року Закон №786 опубліковано в "Голосі України" № 138. Сам закон набере чинності вже з 8 серпня. Але окремі його норми, зокрема, скасування Книг обліку для ФОП, почнуть діяти з 1 січня 2021 року.

Відповісти